oświetlenie w domu

7 wskazówek dotyczących projektowania oświetlenia, dzięki którym małe mieszkanie będzie wyglądać na większe.

Architekci i projektanci wnętrz znają mnóstwo sztuczek, dzięki którym mała przestrzeń wygląda na większą – od miejsca do przechowywania wbudowanego w meble, po ogromne lustra na ścianach, a nawet złudzenia optyczne, takie jak wzorzyste dywaniki na podłodze.

Jednak jedną z najpotężniejszych technik „powiększania przestrzeni” jest użycie oświetlenia. Chociaż nie możemy fizycznie rozciągnąć pomieszczenia, aby je powiększyć, możemy użyć luster, aby odbijały światło i sprawiały, że wydawał się bardziej przestronny.
Oto najskuteczniejsze sposoby, aby to zrobić:

  1. Położenie lamp

Położenie poszczególnych źródeł światła odgrywa ważną rolę w określeniu struktury pomieszczenia.

Umieszczając lampy we właściwej pozycji, można nie tylko poprawić przestrzeń i schemat oświetlenia, ale także wydobyć blask za architekturą pomieszczenia. Na przykład umieszczając pionowe lampy podłogowe lub małe lampy stołowe w rogach, można uzyskać kojący efekt, który jednocześnie maksymalizuje dostępną przestrzeń. Narożniki są idealnymi punktami dla wielu źródeł światła, ponieważ światło odbija się od dwóch prostopadłych ścianek, podkreślając ich powierzchnię.

  1. Oświetlenie liniowe

Oświetlenie szynowe jest obecnie używane przez wielu profesjonalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz zamiast lamp wolnostojących, zwłaszcza w mieszkaniach butikowych.

Ten rodzaj oświetlenia stale się rozwija, a dostępnych jest wiele wariantów. Te światła lepiej pasują do mniejszych przestrzeni niż kiedyś popularne duże szyny z ogromnymi światłami.

Ściana pomalowana na biały odcień w połączeniu z dobrym liniowym oświetleniem może pomóc wizualnie powiększyć każde pomieszczenie i jest najbardziej efektywna w korytarzach i holach. Oświetlenie liniowe można nawet łączyć z oprawami ściennymi, aby uzyskać bardziej nowoczesny i stylizujący wystrój wnętrza z mnóstwem wszechstronności.

  1. Wbudowane oświetlenie

Inna technika, która może wizualnie zmienić rozmiar pomieszczenia, polega na zmianie ilości i kierunku światła odbitego od ścian, sufitu i podłogi, a także jego jasności.

Popularnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni jest zastosowanie oświetlenia wpuszczanego. Może dodać piękne akcenty do Twoich projektów i sprawić, że małe przestrzenie mieszkalne będą wyglądać na większe, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi kinkietami i wbudowanymi lampami podłogowymi.

  1. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Umiejętne i fachowo zainstalowane oświetlenie w domu może ożywić pomieszczenia, a jedynym sposobem na to jest zatrudnienie elektryka, który jest specjalistą w dziedzinie instalacji oświetleniowych i który może zmienić Twoją kreatywność w rzeczywistość.

Z drugiej strony, współpraca z profesjonalistą niesie ze sobą korzyści związane z bezpieczeństwem. Oprócz powiększenia przestrzeni, specjalista od oświetlenia może pomóc w oświetleniu domu w sposób, który pasuje do jego cech architektonicznych i wystroju wnętrz.

  1. Zmaksymalizowane naturalne światło

Strumień naturalnego światła przedostający się przez duże okna jest potencjalnym uzupełnieniem przestrzeni, dlatego najlepiej nie blokować jego drogi niepotrzebnymi solidnymi powierzchniami i meblami.

  1. Kolorystyka ścian

Nie wszystkie wskazówki poprawiające przestrzeń są ściśle związane ze źródłami światła. Sposób odbijania światła od powierzchni można zmieniać na wiele sposobów, dopasowując kontrast kolorów ścian i zasłon. Białe i niebieskie kolory oraz ich kombinacje są znane z tego, że dają kojący efekt, który promuje jasność, aby mała przestrzeń wyglądała na większą.

Teksturowane ściany mogą również poprawić wygląd Twojego pomieszczenia , zapewniając jednocześnie dodatkowe powierzchnie rozpraszające kolor i światło po całym pomieszczeniu. Lustra od wieków są wykorzystywane do wizualnego poszerzania przestrzeni wewnętrznych i są szczególnie skuteczne, gdy są umieszczone na dobrze oświetlonych i białych ścianach. Lustra.

Błyszczące i szklane powierzchnie odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.

  1. Światło kombinowane

Układ obejmujący centralną oprawę oświetleniową i parę lamp stołowych doskonale nadaje się do pomieszczenia, w którym dwie przeciwległe ściany są dostępne dla opraw oświetleniowych.

Centralna lampa sufitowa jest elementem dekoracyjnym, który oświetla większość pomieszczenia, a światła o krótkim zasięgu bliżej krawędzi podkreślają schemat oświetlenia.

W przypadku wysokich sufitów świetny byłby żyrandol (https://ardant.pl/zyrandole/)lub lampa wisząca, ale jeśli nie ma dużo miejsca na głowę, możesz użyć półpłaskiego światła blisko sufitu.

Te siedem prostych wskazówek dotyczących oświetlenia może pomóc w przebudowie przestrzeni życiowej i uczynieniu jej bardziej przestronną, nie tracąc przy tym ani stylu, ani uroku, wizualnie rozszerzając ją poprzez czystą iluzję optyczną.